ODDZIAŁY: Warszawa | Lublin | Łódź

Metody osuszania technologicznego- najpopularniejsze sposoby na pozbycie się wilgoci

Metody osuszania technologicznego- najpopularniejsze sposoby na pozbycie się wilgoci

 

 

Osuszanie technologiczne jest ważnym procesem polegającym na zmniejszeniu ilości pary wodnej zawartej m.in. w powietrzu za pomocą odpowiednich metod. Osuszanie w zależności od sposobu pracy dzieli się na: osuszanie w obiegu zamkniętym, gdzie nie zachodzi wymiana osuszanego powietrza z powietrzem zewnętrznym oraz na osuszanie w obiegu otwartym. Osuszanie w obiegu otwartym, jest metodą wymiany objętości osuszanej z powietrzem zewnętrznym.  W poniższym artykule przedstawimy wam najpopularniejsze metody osuszania.

Pamiętajcie!  Zawsze możecie Państwo zadzwonić do nas +48 514 343 415

Świadczymy usługę w województwach :  Mazowieckim | Lubelskim | Łódzkim

 

Osuszanie za pomocą osuszania i ogrzewania

Pierwszą metodą usunięcia wilgoci jest ogrzewanie i wentylacja. Jest to najczęstsza metoda wykorzystywana w osuszaniu pomieszczeń. Polega ona na podniesieniu temperatury powietrza oraz jego intensywnym wentylowaniu. Efektywność tej metody jest zależna od warunków zewnętrznych, gdyż skuteczność tej metody jest zależna od temperatury na zewnątrz.

Osuszanie kondensacyjne 

 

Dugą metodą osuszania jest osuszanie kondensacyjne. Metoda ta odbiera wilgoć z powietrza, a następnie za pomocą schłodzenia go wilgoć zostaje wykroplona. Do osuszania kondensacyjnego służą kondensacyjne osuszacze powietrza. Osuszacze posiadają pojemnik, w który zbiera się wilgoć, po zapełnieniu zaś zebrana woda jest usuwana wprost do kanalizacji.  Metoda ta skutecznie działa w temperaturach od 0 oC do 40 oC. Zazwyczaj osuszacze kondensacyjne ustawiane są z siłą odpowiadającą ok. 3,5 objętościom całego pomieszczenia. W procesie osuszania kondensacyjnego osuszanie jest kierowane wewnątrz ściany, efektem tego jest zmniejszenie szybkości odparowywania wody wraz z czasem osuszania. W takim wypadku ważna jest zapewnienie szczelności osuszanego pomieszczenia.

 Osuszanie sorpcyjne

Trzecią metodą osuszania jest osuszanie sorpcyjne. Adsorpcja jest procesem chemicznym polegającym na wchłanianiu substancji przez inną substancję. W tej metodzie wykorzystuje się materiały higroskopijne, znajdują się one w osuszaczu sorpcyjnym, gdzie głównym elementem jest obrotowy bęben. Budowa bębna umożliwia zwiększenie powierzchni chłonnej.

Osuszanie powinno być zawsze dopasowane do obecnego stanu budynku. Prawidłowa wybrana firma zajmująca się osuszaniem budynków zaproponuje Państwu, najefektywniejszą metodę osuszania, ograniczając czas osuszania oraz powikłania wynikające z zawilgoconego budynku.

Call Now ButtonZADZWOŃ