ODDZIAŁY: Warszawa | Lublin | Łódź

Jak pozbyć się wilgoci wewnątrz domu?

 

Pamiętajcie!  Zawsze możecie Państwo zadzwonić do nas +48 514 343 415

Świadczymy usługę w województwach :  Mazowieckim | Lubelskim | Łódzkim

 

Wilgoć wewnątrz domu jest częstym problemem szczególnie w blokach, ale równie w domach prywatnych. Może ona występować nie tylko w miejscach najbardziej wilgotnych jak kuchnia, piwnica czy łazienka, ale tak naprawdę w całym domu. Zazwyczaj jest wynikiem nieodpowiedniego wietrzenia mieszkań oraz nieefektywnych przewodów wentylacyjnych, alarmujące jednak jest, gdy wilgoć mimo prawidłowego wietrzenia i ogrzewania budynku wilgoć nie znika.

Przyczyny wilgoci wewnątrz domu

Wilgoć wewnątrz domu wynika z nieefektywnego usuwania nadmiaru wody z powietrza. Najczęstszym powodem zwiększonej ilości wody w powietrzu jest gotowanie, branie długich pryszniców czy kąpieli bez prawidłowego wywietrzenia pomieszczenia po zakończeniu. Jednak nie każdy z nas pomyśli, że przyczyną wilgoci może być również przeciek wody, nieszczelny dach oraz nieprawidłowe ocieplenie budynku, przez które woda np. podczas opadów dostaje się do wnętrza.

Objawy wilgoci w domu

Wilgoć w mieszkaniu najczęściej wyczuwamy poprzez zapach stęchlizny, widoczne plamy wilgoci na ścianach, a także problemy z dopasowaniem materiałów wykonanych z drewna np. boazerii, jednak często są to już późne objawy pojawienia się nadmiaru wilgoci w mieszkaniu.  Wczesne objaw są niestety mało charakterystyczne jak np. zaparowane okna czy lustra, a nawet odklejająca się tapeta.

Wilgoć w domu- jak się jej pozbyć?

Przede wszystkim należy ocenić wilgotność powietrza w mieszkaniu za pomocą profesjonalnego sprzętu dostępnego w wielu firmach zajmujących się osuszaniem budynków. Klasyczne sprzęty dostępne w sklepach budowlanych często zakłamują wynik dlatego lepiej postawić na profesjonalistów. W sytuacji, gdy wilgotność powietrza okazuję się zbyt wysoka, taka firma zacznie diagnozę problemu wilgotności mieszkania poszukując źródła wilgoci. Najczęściej w takich przypadkach jest to nieszczelny dach, nieprawidłowo wykonane ocieplenie oraz wyciek w ścianie lub podłodze. Woda dostająca się tymi drogami powoduje niebezpieczne powikłania dla konstrukcji domu włącznie z uszkodzeniem jego struktury.

Usuniecie źródła wilgoci, jest najważniejszym krokiem do odzyskania prawidłowej wilgotności powietrza w domu. Źródło w zależności od  lokalizacji najczęściej odnajduje się za pomocą pomiaru wilgotności ścian oraz próby dymnej dachu. W kolejnych krokach firma osuszająca ocenia i proponuje najlepsze metody osuszenia pomieszczenia oraz usunięcia zniszczeń powstałych z powodu wycieku.

Call Now ButtonZADZWOŃ