ODDZIAŁY: Warszawa | Lublin | Łódź

Jak ustalić źródło wycieku w domu?

 

Pamiętajcie!  Zawsze możecie Państwo zadzwonić do nas +48 514 343 415

Świadczymy usługę w województwach :  Mazowieckim | Lubelskim | Łódzkim

 

Pojawienie się mokrej plamy na podłodze, wilgotnych zacieków na ścianie czy jawnego wycieku wody zawsze sprawia niemały problem właścicielowi, który oczami wyobraźni widzi już konieczność kucia dużej powierzchni ścian, odnawiania budynku oraz długotrwałego procesu osuszania, czyli najistotniejszego elementu po odkryciu przecieku. Jednak czy zawsze tak musi to wyglądać? Czy istnieje konieczność skuwania dużej powierzchni ściany, czy podłogi w celu wykrycia miejsca przecieku? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy poszukiwanie wycieku wody we własnym zakresie jest dobrym pomysłem?

Najważniejszym elementem każdego poszukiwania przecieku jest doświadczenie i odpowiedni sprzęt, dzięki któremu odnalezienie źródła przecieku stanie się formalnością. Sam proces zaś usunięcia usterki w postaci wycieku wody zostanie ograniczony do minimalnych szkód wynikających z konieczności dostania się do źródła wycieku wody, nie zaś konieczności skuwania całej długości rurki. Na rynku dostępne jest wiele urządzeń, które pozornie wydają się idealne do samodzielnego odnajdywania przecieków, lecz większość z nich niestety nie sprawdza się, narażając użytkownika na dodatkowe koszty oraz niepotrzebnie utracony czas i nerwy. Dlatego, gdy zauważysz oznaki wycieku wody w domu- nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą.

Czy w moim mieszkaniu jest wyciek wody?

Wyciek wody w mieszkaniu najczęściej jest odkrywany, gdy na ścianach, czy podłodze pojawi się wilgoć, pleśń czy grzyb, a także wyraźna mokra plama. Jednak jest wiele miejsc, gdzie takie objawy są trudno dostrzegalne, ich pojawienie się zaś może skutkowa problemami zdrowotnymi u domowników. Właśnie z tego powodu warto znać również inne objawy wycieku wody w mieszkaniu- jakie?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na licznik wody znajdujący się w mieszkaniu. Jeśli podejrzewamy ukryty wyciek wody należy sprawdzić, czy widoczny jest on na liczniku. Aby to zrobić, istotne jest odłączenie wszelkich urządzeń powodujących pobór wody takich jak pralka czy zmywarka, oprócz tego należy również poinformować domowników o niekorzystaniu z wszelkich kranów czy toalety podłączonych pod dany licznik, przez określoną ilość czasu, dzięki czemu można zaobserwować ubytek wody niebędący wynikiem codziennych czynności. Warto jednak zauważyć, że niewielki ubytek wody może zostać niezarejestrowany przez wodomierz, dlatego zawsze dla pewności warto zastosować również inną zalecaną przez specjalistę metodę.
Innym dość istotnym elementem świadczącym o niepożądanym wycieku wody w mieszkaniu jest pojawienie się mokrych plam, czy wręcz kropelek wody na płytkach, czy panelach winylowych. Woda widoczna w miejscach niemających z nią kontaktu jest jasnym objawem wycieku wody w mieszkaniu.
Istotnym elementem jest sprawdzenie również manometru odpowiedzialnego za ogrzewanie mieszkania. Jeśli jego poziom znajduję się poniżej zalecanego, uzupełnij wodę w instalacji grzewczej oraz odpowietrz wszystkie grzejniki w mieszkaniu. Następnie ustal obecny poziom i oceń, czy po upływie czasu ulega on obniżeniu, jeśli dzieje się taka sytuacja to wskazówka, że za wyciek wody w domu może odpowiadać instalacja grzewcza.

Jak znaleźć wyciek wody w podłodze czy ścianie bez kucia?

Nowoczesne metody wykrywana przecieków niewiele pozostawiają przypadkowi, jak to bywa w klasycznym kuciu ścian bez określonego miejsca wypływu. Dzięki rozwojowi technologii wykrycie wycieku wody ze ścian oraz podłóg stało się dużo prostsze bez niepotrzebnego kucia i uszkadzania ich struktury. Do najnowszych metod wykrycia przecieku w ścianach należą:

• geofon,
• kamera termowizyjna,
• badanie wilgotności ściany czy podłogi.

Geofon działa na zasadzie zwiększania głośności dźwięku wypływającej wody z rury. Jego czułość jest zależna od szybkości oraz wielkości wycieku wody z uszkodzonej instalacji, im szybszy i większy wpływ wody tym dźwięk i jednocześnie przeciek jest łatwiejszy do zlokalizowania. Jest to często używana metoda wykrywania przecieków, która działa niezależnie od temperatury wody w przeciwieństwie do kamery termowizyjnej.

Kamera termowizyjna najczęściej wykorzystywana jest w wykrywaniu przecieków ciepłej wody. Działa ona na zasadzie wykrywania ciepła, a co za tym idzie im cieplejsza woda, tym łatwiej wykryć wyciek wody w mieszkaniu. Na monitorze kamery widoczny jest pewien przekrój barw, w których odpowiedni kolor oznacza ciepło a inny zaś zimno, najjaśniejszym zawsze punktem jest miejsce ubytku w instalacji, gdzie występuje przeciek wody.

Badanie wilgotności ścian czy podłóg posiada szerokie zastosowanie nie tylko podczas wykrywania przecieku, ale również podczas usuwania jego skutków. Zasada działania czytnika wilgotności jest prosta, im wyższa wilgotność w danym miejscu, tym wyższy stopień prawdopodobieństwa lokalizacji wycieku. Jest to najmniej dokładna metoda wykrywania przecieku jednak doceniana z powodu niezależności od szybkości wycieku ja w przypadku geofonu, czy jego temperatury tak jak przy użyciu kamery termowizyjnej.
Bardzo ważne jest jednak aby niezależnie od wybranej metody wybrać doświadczoną osobę do wykrywania przecieku, która dzięki wieloletniej pracy na różnych typach sprzętów będzie umiała dobrać odpowiednią metodę wykrycia przecieku w mieszkaniu oraz prawidłowo i w pełni wykorzystać jej potencjał. Posiada ona równie niezbędny sprzęt, aby wykryć instalację, w której wystąpił przeciek za pomocą próby szczelności. Polega ona na wtłoczeniu wody lub powietrza pod specjalnie dostosowanym ciśnieniem i ocenie, czy ciśnienie ulega zmniejszeniu. Powietrze kolejno wtłacza się do instalacji ciepłej wody użytkowej, zimnej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania i kanalizacji. Dzięki tej metodzie czas wykrywania przecieku wody z instalacji wodnej znacznie spada, zmniejszając stopień zniszczeń powodowanych przez wypływającą wodę.

Czy usunięcie wycieku wody z instalacji jest wystarczające?

Usunięcie wycieku wody z instalacji wodnej jest pierwszym etapem w procesie przywracania mieszkania po tej awarii. Aby w pełni powrócić do bezpiecznego użytkowania pomieszczenia, należy poddać go, również osuszaniu i pomiarze wilgotności, dzięki czemu unikniemy przykrych konsekwencji w postaci grzyba, czy brzydkiego zapachu w mieszkaniu. Jest to równie istotna część co sam proces wykrycia wycieku, ponieważ pozwala zabezpieczyć całą rodzinę przed szkodliwymi patogenami, ścianę czy podłogę zaś przed niszczeniem i narażeniem na niebezpieczeństwo użytkowników. Wiele firm obecnie posiada usługę 2 w 1, czyli osuszanie oraz lokalizację przecieku w jednej cenie i uważam, że warto zastanowić się nad taką usługą, gdy odkryjemy w naszym mieszkaniu przeciek. Warto też zawsze pamiętać o odpowiedniej dokumentacji wycieku wody w domu, koniecznej w przypadku uzyskania zwrotu od firmy ubezpieczeniowej.

 

 

 

 

Call Now ButtonZADZWOŃ