zalany dom a odszkodowanie

Zalane mieszkanie a ubezpieczenie – jak szybko otrzymać odszkodowanie?

Zalany dom potrafi przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście szybka reakcja natychmiastowo zażegna problem. Specjalistyczne firmy, zajmujące się osuszaniem, sprawnie i skutecznie pozbędą się wszelkiej wilgoci. W tym tej naprawdę pokaźnej np. po awarii instalacji. Jednak wiele osób nurtuje kwestia zalanego mieszkania a ubezpieczenia. Jak zgłosić taką szkodę, w jaki sposób przygotować dokumenty dla ubezpieczyciela, ile wynosi odszkodowanie? Dzisiaj odpowiemy na te ważne pytania!

Zalane mieszkanie a ubezpieczenie – jak to wygląda w praktyce?

Zanim więc zaczniesz przeklinać los, patrząc z nienawiścią na tafle wody w zalanym mieszkaniu, ochłoń. Zgłaszanie szkody musi być przeprowadzane na spokojnie, aby jak najszybciej pozbyć się problemu. Nieważne, czy doszło do zalania przez pralkę, powódź, czy może została uszkodzona instalacja wodna w podłodze lub ścianie. Najważniejsze jest przygotowanie dokumentów dla ubezpieczyciela.

Kiedy wezwiesz już fachowców do osuszenia pomieszczeń, ich obowiązkiem jest sporządzenie rzetelnej dokumentacji. Ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć, jakie dokładnie szkody zostały poniesione w zalanym domu. Dlatego, by otrzymać jak największe odszkodowanie, musisz ustalić:

  • szacunkową kwotę strat,
  • datę i godzinę zdarzenia,
  • numer polisy,
  • okoliczności powstania szkody przez zalanie mieszkania,
  • dane poszkodowanych lub sprawców,
  • dane świadków,
  • opis działań ekipy osuszającej lub innych fachowców.

Takie dokumenty dla ubezpieczyciela muszą zawierać też zdjęcia. Niezbite dowody nie zostaną podważone w żaden sposób. Firmy osuszające pomieszczenia – bardzo sprawnie podczas pracy – utrwalają na fotografiach stan uszkodzonych przestrzeni. Dzięki temu jeszcze szybciej otrzymasz odszkodowanie za zalany dom.

Zalany dom – odszkodowanie

Chociaż zalane mieszkanie a ubezpieczenie może być kwestią dość czasochłonną, odpowiednie przejście procedur i przygotowanie dokumentów dla ubezpieczyciela, zapewni sprawny zwrot pieniędzy. Pamiętaj jednak, by jak najszybciej zgłosić szkodę związaną z zalanym domem. Tutaj na Twoją korzyść działa czas. Termin zgłoszenia to maksymalnie 3 dni od zdarzenia.

Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli nie było Cię w mieszkaniu i doszło do zalania, może się okazać niemożliwe powiadomienie ubezpieczyciela w takim terminie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe wymagają wtedy dowodów nieobecności.

Warto wiedzieć jeszcze, że czasami ubezpieczyciel wymaga dodatkowych dokumentów dotyczących zalanego mieszkania. Mogą to być:

  • faktury zakupu uszkodzonych przedmiotów lub dokumenty, potwierdzające ich wartość,
  • rachunki za naprawę,
  • faktury za zakupione materiały.

W zgłoszeniu podaj również numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za zalany dom?

Niestety, ale za zalane mieszkanie nie zawsze otrzymasz odszkodowanie. Jeśli wystąpiło typowo z Twojej winy i polisa nie obejmuje takich przypadków – możesz się liczyć z odmową ubezpieczyciela. Wszytko zależy od treści polisy.

Warto też ustalić dobre warunki podczas wykupywania polisy. Czasami powódź nie jest uwzględniona w podstawowej wersji dokumentu. Jeśli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, ustal konkretne warunki z ubezpieczycielem. Zapoznaj się szczegółowo z treścią swojej polisy. Wtedy zalane mieszkanie a ubezpieczenie nie będzie stanowiło problemu.

Jeśli zaś mieszkanie zostało zalane z powodu sąsiada, jego polisa musi koniecznie obejmować przypadek zalania i odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Jeśli tak nie jest, tę sprawę można załatwić polubownie lub kierując ją na drogę sądową.

Zalane mieszkanie – kompletowanie dokumentów

Jeśli więc Twoim problemem jest zalany dom, nie zwlekaj – szybko zadzwoń po profesjonalną firmę, która go osuszy. Właśnie taką pomocą służy DryTouch – 24 godziny na dobę.

Nie musisz się też martwić o dokumentację. Dokumenty dla ubezpieczyciela, przygotowane przez firmę osuszającą, są podstawą do wypłaty pieniędzy. Dzięki temu zalane mieszkanie a odszkodowanie nie będzie kłopotem. Otrzymasz je szybko, bezproblemowo i bez zbędnych formalności – przy okazji nie wydasz ani grosza.

Call Now ButtonZADZWOŃ