wilgoć w domu

Wilgoć technologiczna w nowym domu – plamy wykwitające na ścianach. Co dalej?

Nareszcie – Twoje marzenie spełnione. Budowa domu zakończona. Budynek wygląda wspaniale, już wkrótce parapetówka! Czasami jednak się okazuje, że zanim przybędą pierwsi goście, na ścianach zaczynają wykwitać niepokojące plamy wilgoci. Na nic wietrzenie pomieszczeń, specjalne preparaty z marketu, przekleństwa rzucane na wiatr. To wilgoć technologiczna, która występuje zawsze i tylko na etapie zaraz po położeniu tynków i wylewek. Oczywiście można jej się pozbyć z pomocą fachowców od osuszania. Pytanie brzmi jednak – skąd to w ogóle się wzięło? I czyja to wina?

Wilgoć technologiczna w nowym mieszkaniu – skąd się wzięła?

Kiedyś domy budowano zupełnie inaczej. Na pewno dłużej. Obecnie nowoczesne technologie umożliwiają zdecydowanie szybsze stawianie mieszkań, jednak – jakim kosztem? Czasami żadnym, a nierzadko dużym. Bardzo często skutkuje to powstaniem wilgoci technologicznej.

To zjawisko zazwyczaj jest efektem działań niesolidnych fachowców, którzy nie czekają, aż budynek wyschnie i kontynuują prace. W dzisiejszych czasach materiały budowlane cechuje bardzo wysoka wilgoć. Dotyczy to szczególnie tych przeznaczonych do prac wykończeniowych. Wylewki czy tynkowanie wiążą się z użyciem ogromnych ilości wody. Wykonawcy powinni odczekać konkretny czas, aż ściany i posadzki wyschną. Wilgoć technologiczna występuje wtedy, kiedy punkt rosy jest wyższy niż temperatura na zewnątrz.

Podsumowując – wilgoć technologiczna to nadmiar wilgoci w budynkach, spowodowanej pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Oczywiście nie dotyczy to tylko nowych domów, ale również np. starych – remontowanych.

Jak nie dopuścić do wilgoci technologicznej w nowym domu?

Przede wszystkim warto mieć na oku wykonawców, a mianowicie – ich pracę. Trzeba też wspomnieć o tym, że wielu z nich do osuszania stosuje nagrzewnice gazowe. Niestety ten typ bywa nieskuteczny. Często efekt jest wręcz odwrotny – tak nagrzewają powietrze, że wilgoć technologiczna wsiąka jeszcze głębiej w ściany i posadzki. Następnie po wychłodzeniu powietrza, woda znowu wraca, skraplając się na wierzchu. Efekt? Pleśń, grzyby, a ostatecznie – poważne dolegliwości. Na ten temat więcej w naszym artykule o zagrzybionym mieszkaniu a chorobach.

Dlatego do osuszania wilgoci technologicznej powinno się stosować profesjonalny sprzęt – w tym osuszacze sorpcyjne czy kondensacyjne. Ta bezinwazyjna metoda sprawnie „wyciąga” nadmiar wody z materiałów budowlanych. Dzięki temu problem wilgoci technologicznej w nowym mieszkaniu Ciebie nie dotknie.

Niestety, w Polsce ekipy budowlane nie mają obowiązku mieć osuszaczy, w przeciwieństwie do firm na Zachodzie, gdzie jest to konieczne. Dlatego warto wynająć je od profesjonalnej ekipy osuszającej.

Zalety osuszania wilgoci technologicznej – won grzyby!

Profesjonalne osuszanie wilgoci technologicznej to szereg korzyści. Przede wszystkim:

  • krótszy – i przy tym bezpieczny – czas budowy,
  • uniknięcie grzybów i pleśni,
  • oszczędzenie finansów związanych z późniejszym – zdecydowanie większym – ogrzewaniem pomieszczeń,
  • skrócenie czasu wysychania murów i posadzek,
  • wyeliminowanie postojów,
  • oszczędności finansowe związane z późniejszą walką z grzybami i chorobami,
  • suchy obiekt, zgodnie z normami Unijnymi.

Odpowiednie wysuszenie ścian i posadzek przed pracami wykończeniowymi wyklucza ryzyko wilgoci technologicznej w nowym mieszkaniu.

Jeśli jednak jest już za późno i ten typ wilgoci właśnie atakuje Twoje nowe lokum – szybko skontaktuj się z profesjonalną firmą osuszającą. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale samodzielne wietrzenie czy nagrzewanie domu bywa naprawdę niewystarczające. Profesjonaliści tacy jak DryTouch migiem zwalczą problem z użyciem specjalistycznych osuszaczy.

Wilgoć technologiczna w nowym domu nie musi być Twoim problemem. Po pierwsze – zwróć uwagę na działanie wykonawców. Po drugie – zadbaj o osuszenie materiałów. Po trzecie – baw się dobrze na parapetówce bez grzybów nad głową!

Call Now ButtonZADZWOŃ