wilgoć w domu

Wpływ mostków termicznych na zagrzybione mieszkanie

Wilgoć w mieszkaniu bywa niezwykle niebezpieczna. Powinna wynosić nie więcej niż 55 procent. Jeśli jednak przekroczy dopuszczalną normę, prędzej czy później jej konsekwencją jest zagrzybione mieszkanie. Niestety zazwyczaj dochodzi do tego wcześniej, niż myślisz. Problemy hormonalne, nowotwory, alergie, a nawet depresja – to niejedyne skutki szkodliwych grzybów i pleśni. Nie każdy wie o tym, że wpływ na to mają mostki termiczne w domu i nieodpowiednia wentylacja.

Zagrzybione mieszkanie – główne przyczyny

Wiosną i latem, kiedy występuje zdecydowanie więcej deszczowych dni, wilgotność powietrza jest w stanie wynosić nawet… 90 procent! Okazuje się, że w domu zamieszkanym przez czteroosobową rodzinę, powstaje nawet 10 litrów wilgoci w ciągu doby. Koniec końców doprowadzi to do zagrzybienia mieszkania, nierzadko potrzebne też jest osuszanie budynku. Inne najczęstsze powody występowania grzybów to:

  • suszenie prania w mieszkaniu,
  • niewystarczające wietrzenie pomieszczeń,
  • nieszczelne okna,
  • opary kuchenne,
  • nieodpowiednie ocieplenie przegród zewnętrznych,
  • źle działający system wentylacyjny,
  • mostki termiczne w domu.

Szczególnie ten ostatni czynnik potrafi wyrządzić mnóstwo szkód. Wiele osób nie wie, jak negatywne działanie mają mostki termiczne w domu. Tak naprawdę występują one w każdym obiekcie, do którego np. zostały dobrane nietrafne materiały budowlane. Ostatecznie trzeba przez nie podjąć się odgrzybiania domu, które wykonują profesjonalne firmy. Co więc trzeba wiedzieć na temat tych niechcianych luk?

Mostki termiczne – co to jest?

Tak naprawdę mostki termiczne – zwane cieplnymi – to termiczne słabe punkty budynku, które generują nawet 30% utraty ciepła. Mają one zdecydowanie większy współczynnik jego przewodzenia niż sąsiadujące z nimi elementy. Znajdują się w wielu newralgicznych miejscach np. okolicach kominów, połączeniach dachu lub stropu ze ścianą zewnętrzną, czy też obsadzeniach okien i drzwi oraz na ścianach piwnic.

Mostki termiczne dzieli się na:

  • punktowe – gdzie ściana lub dach są przewiercone np. w miejscu na rury,
  • liniowe – gdzie brakuje termoizolacji np. w obwodach okien lub drzwi.

Często powodem ich powstawania jest niewłaściwy dobór materiałów budowlanych lub niestaranna praca ekipy budowlanej. Wiele osób zastanawia się więc, jak usunąć mostki termiczne, które powodują zagrzybienie mieszkania.

Mostki termiczne – jak je usunąć?

Tak naprawdę ciężko jest je wyeliminować w zupełności – ze względów konstrukcyjnych. Mostki termiczne można jednak ograniczyć poprzez zapewnienie ciągłej izolacji np. tak, aby izolacja cieplna nachodziła na ramy okienne i drzwiowe. Koniecznie należy unikać przerw czy przebić warstwy izolacji. Nieszczelności można usunąć z użyciem np. płyt styropianowych oraz niskorozprężnej pianki poliuretanowej.

Odgrzybianie domu – skutki mostków termicznych i zawilgocenia

Jeśli mostki termiczne doprowadzą do powstania wilgoci i grzybów, może okazać się, że konieczne będzie odgrzybianie domu lub innego budynku.

Specjaliści określają, iż nawet 30% zdrowotnych zagrożeń w obiektach jest związane z zagrzybieniem mieszkania. Nie dość, że powodują one nowotwory, bezpłodność i grzybice organizmu, to również niszczą układ nerwowy i odpornościowy.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak odgrzybić dom, koniecznie skontaktuj się z odpowiednią firmą, która zajmuje się profesjonalnymi osuszaniem i odgrzybianiem mieszkań w Warszawie i okolicy. Takie usługi świadczy firma DryTouch, będąca do dyspozycji 24 godziny na dobę. Dzięki temu może wyruszyć na ratunek w każdej awaryjnej sytuacji, która ma miejsce nawet późno w nocy.

Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej wskazówce od eksperta DryTouch, która ogranicza zagrzybienie mieszkania. Rozwiązaniem może być sprawnie działająca wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. W ten sposób zapewniony jest stały przepływ powietrza, który usuwa nadmiar wilgoci.

Call Now ButtonZADZWOŃ