wilgoć w domu

5 powodów wilgoci w domu. Jak sobie z nią poradzić?

Wilgotność powietrza w budynku nie powinna być mniejsza niż 30%. Kiedy jednak przekroczy znacznie tę normę, może dojść do powstania niekorzystnej wilgoci w domu. Statystyki wskazują, że zawilgocenie i zagrzybienie dotyczy co najmniej 25-30% mieszkań. Nie ważne, czy jest to stary obiekt, czy nowoczesny – ten problem może dotknąć każdego. Jeśli więc główkujesz, jak się pozbyć wilgoci, poznaj jej rodzaje i metody walki z tym uprzykrzającym życie zjawiskiem.

Wilgoć w domu – główne przyczyny

Warto najpierw rozważyć przyczynę powstania wilgoci w domu. Dzięki temu jej usunięcie będzie tylko formalnością i przebiegnie sprawniej. Aby więc jak najszybciej wykluczyć możliwość rozwoju grzybów i pleśni, pomyśl, skąd problematyczna wilgoć wzięła się w Twoim mieszkaniu.

 1. Zalanie domu – jednym z najczęstszych powodów jest po prostu zalanie mieszkania. Przyczyną nie musi być tylko powódź. Nierzadko ścieki sanitarne, woda opadowa lub wodociągowa mogą wyrządzić taki sam ogrom szkód. Osuszanie domu w tym przypadku jest konieczne. Oględziny eksperta np. z firmy DryTouch, która oferuje odgrzybianie i osuszanie mieszkań w Warszawie, pomogą określić skalę problemu i szybko go pokonać.
 2. Wilgoć kapilarna – głównymi przyczynami powstawania tej wilgoci w domu są nieprawidłowo wykonane hydroizolacje, ich brak lub uszkodzenie warstwy izolacji np. przeciwwilgociowej. Jej oznaką są zazwyczaj mokre ślady około 2 m od dolnej części ścian parterowych. Poza tym zawilgocone wykładziny podłogowe i listwy powinny również być dla Ciebie znakiem ostrzegawczym.
 3. Wilgoć kondensacyjna – jej główną przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja. Para wodna osadza się na ścianach, co może doprowadzić do wnikania jej w budynek.
 4. Wilgoć budowlana – ten rodzaj wilgoci w domu bywa równie problematyczny. W tym przypadku musisz szukać jej przyczyn w stawianiu budynku – wilgoć znajduje się w materiałach budowlanych.
 5. Wilgoć eksploatacyjna – często bywa nieunikniona. Wpływ na nią ma codzienne funkcjonowanie. Nasila się szczególnie w okresie grzewczym, kiedy pokoje mają większą temperaturę. Jeśli więc zastanawiasz się, jak się pozbyć wilgoci tego typu, przedyskutuj temat z profesjonalną ekipą.

Osuszanie domu jest konieczne w przypadku każdego rodzaju wilgoci. Przede wszystkim chodzi o zdrowie domowników. Dowiedz się, czemu jest to tak ważne.

Wilgoć i niezbite dowody przeciwko niej – zatrważające statystyki

Wilgoć szybko prowadzi do powstawania grzybów i rozwoju bakterii. Koniec końców skutkuje to poważnymi chorobami. Badania domowego środowiska przeprowadzone w Europie i Ameryce Północnej mogą wprawić w osłupienie. Doktor Lieberman, zbadał około 50 pacjentów, którzy byli wystawieni na działanie wilgoci i pleśni. Zaobserwowano, że 71% z nich cierpi na ból stawów i mięśni, a 70% odczuwa zmęczenie. Poza tym:

 • na bóle głowy skarżyło się 65%,
 • problemy z żołądkiem odczuwało 58%,
 • niepokój i rozdrażnienie dotknęło 54%,
 • bezsenność i zawroty głowy napadły około 40%,
 • częste mdłości objęły 33% badanych.

Badania na większej grupie – 159 osób – przeprowadził też dr. Rea. Zaobserwowano dodatkowe objawy. Pleśń i wilgoć w domu spowodowała u:

 • 100% zmęczenie,
 • 65% nieżyt nosa,
 • 40% problemy z oddychaniem,
 • 29% bóle mięśni.

Obserwowani odczuwali także podrażnienie pęcherza.

Zanim więc uznasz, że wilgoć w domu jest nieszkodliwa, a osuszanie domu równie zbędne – zaobserwuj, czy nie cierpisz na niektóre z wymienionych dolegliwości.

Osuszanie domu – Twoje zdrowotne i finansowe korzyści

Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, jak się pozbyć wilgoci, postaw na profesjonalne osuszanie domu. Fachowa ekipa, która jest wyposażona w profesjonalne osuszacze, może obniżyć wilgotność powietrza nawet o 50%. Takie urządzenia ma firma DryTouch, zajmująca się również odgrzybianiem mieszkań w Warszawie w korzystnych cenach.

W pierwszej kolejności są przeprowadzane bezpłatne oględziny. Następnie ekipa zajmująca się osuszaniem domu usuwa zarodniki grzybów, wykonuje rzetelne osuszanie, ozonuje pomieszczenia oraz sporządza dokładną dokumentację. Warto postawić na usługi sprawdzonych firm, aby cieszyć się czystym i zdrowym mieszkaniem przez wiele lat.

Call Now ButtonZADZWOŃ